Mobilyada kullanılan “MDF ile Sunta Arasındaki Fark Nedir ?”

Mobilyada kullanılan “MDF ile Sunta Arasındaki Fark Nedir ?”

Sanılanın aksine MDF ile SUNTA arasındaki fark bir hayli fazladır. Bu farkı daha iyi anlayıp, güvenli bir alışveriş yapabilmenizi sağlamak için iki ürün arasında farkları inceledik.

MDF ve Sunta arasındaki farklar neler ?

Çok uzun zamandır mobilyaların imalatında kullanılan en bilinmeyen ve merak edilen tarafı “MDF ile sunta arasındaki fark” olmuştur. Peki nedir bu fark? Önemsenmeyecek bir fark mı yoksa gerçekten hayati değeri olan bir fark mı? Gelin yazımızda bu konuyu inceleyelim.

MDF Nedir
MDF Nedir?

Öncelikle MDF malzemesinin ne olduğundan başlayalım.

MDF: sert veya yumuşak ahşap kalıntılarını parçalayıp ahşap life çevirdikten sonra, yüksek ısı ve basınç altında mum ve reçine tutkal ile oluşan levha şeklinde tasarlanmış ahşap ürünlerdir. “

Mdf’nin içeriğini yan taraftaki resimden görebilirsiniz.

Sunta Nedir
Sunta Nedir?

Peki şimdi de suntanın ne olduğuna gelelim. Sunta: odun talaşının belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak, preslenmesi sonucu elde edilen levhadır. Belirli standartlar dahilinde çeşitli kalınlıklarda üretilir. Suya ve yanmaya karşı dayanımı yoktur. Çeşitli kalitelerde üretilir ve darbe dayanımı kalitesine göre değişir.

Suntanın içeriğini yan taraftaki resimden görmektesiniz.

Şimdi Gelelim Sunta ve MDF’nin aralarındaki Farklar Nelerdire ?

Fotoğraflardan da görüldüğü üzere MDF daha sık dokulu bir malzeme iken SUNTA boşluklu ve dayanıklılık değeri MDF ye göre çok düşük olan bir malzemedir. MDF uzun yıllar sağlam bir şekilde durabilirken; sunta malzemesi kullanım esnasında büyük yıpranmalara maruz kalıp, dağılmaya başlamaktadır. Aynı zamanda şu da çok iyi bilinmelidir ki SUNTA malzemesi ağaçla birlikte kullanılmamaktadır.

Eğer siz ağaç olan bir ürün istiyorum diyorsanız kesinlikle MDF malzemesini tercih etmelisiniz.

Gelelim MDF ve Suntada Boyama Konusuna

MDF malzemesi akrilik oto boyası ile rahatlıkla boyanabilmektedir. Akrilik boya uzun ömürlü olup, kullanıldığında şık bir görüntü elde edilmesini sağlamaktadır. SUNTA malzemesi ise akrilik boya ile boyanamamaktadır. Çünkü suntanın gözenekli yapısı boyayı emip güzel bir görüntü alınmasını engellemektedir. SUNTA malzemesi genellikle hazır kaplamalar ile boya görünümü verilip kullanılmaktadır. Bu da özellikle malzemenin uç kısımlarında açmalara yol açmaktadır. Aynı zamanda hiçbir şekilde akrilik oto boyasının kaliteli görüntüsünü ve şıklığını verememektedir. Kullanım esnasında da çabuk yıpranmaktadır.

Bu açıdan mukavemeti yüksek ürünler elde etmek ve daha lüks görünüme sahip olması için MDF ve AĞAÇ malzemesini ürünlerimizde tercih ediyoruz. MDF’den üreilen ürünlerimizi incelemek için tıklayınız.

Siz değerli takipçilerimize ve müşterilerimize tavsiyemiz ise kesinlikle MDF olan malzemeyi tercih etmeniz yönündedir. Sunta ve hazır malzemeden oluşan bir ürün almak yerine, MDF ve ağaçtan oluşan, akrilik cilaya sahip bir ürün almak uzun yıllar rahatlıkla evinizde kullanacağınız mobilyalara kavuşmanız demektir. Aynı zamanda bu mobilyaları istediğiniz zaman başka renklere boyatıp, aldığınız gibi yepyeni bir hale getirme şansınız da bulunmaktadır. Bunun sebebi de MDF den oluşan ürünlerin iskeletinin daha sağlam olmasından kaynaklanmaktadır.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *