Kendim yapabilmem için bana yardım edermisin?

Kendim yapabilmem için bana yardım edermisin?

Kendim yapabilmem için bana yardım edermisin?

Kendim yapabilmem için bana yardım edermisin?

“Bu cümle Montessori Pedagojisinin ana fikridir. Bu, çocuğa kendi deneyimlerini yapması için fırsat tanımak ve bunu gerçekleştirebilmesi için de gerek duyduğu olanakların sağlanması anlamına gelir. “

Her çocuk çok meraklıdır ve sürekli öğrenmek ister. Bu durumda eğitim sürecinin özü bir “kendi kendini eğitme” sürecidir. Bunun yanında bir de içsel inşa planı vardır. Bu nedenle Montessori pedagojisi doğrudan ve kararlı bir şekilde çocuk ve ihtiyaçları konusunda bilgi edinir.

Serbest çalışma Montessori Pedagojisi‘nin can alıcı noktasıdır. Burada çocuk neyle meşgul olmak istediğine, ne kadar ve kiminle olmak istediğini kendisi seçer. Serbest karar vermek çocuğu içinden gelen bir disipline sokar ve bu eğitimci tarafından belirlenmemiştir. Bunun sonucunda sakin ve gergin olmayan bir atmosfer oluşur.

Montessori Pedagojisi bireysel zekaya dayalı ve yaratıcı problem çözme becerisini teşvik ve talep eder. O, kendi ayaklarının üzerinde durmayı ve çocuklarımızın bağımsızlığı eğitir. Amaç çocugumuzun güçlü bir kişilik ve öz denetimin oluşmasıdır.

Montessori Pedagojisi rehberliğinde dünya genelinde anaokulları ve okullar kurulmuştur. Montessori okulları başarıya ulaşmış okullardır çünkü; bütün çocuklar onları teşvik eden bir şeyler bulduklarında ve kendi başlarına çalışma imkanına sahip olduklarında bir şeyleri başarmak isterler.

 Montessori Pedagojisi
Montessori Pedagojisi

Uzun yıllardır uygulanan bu eğitim sisteminde, günümüzde Maria Montessori’nin kararlarının ve keşiflerinin doğruluğunu her gün daha çok ortaya çıkmaktadır.

Sizde yorumlarda kendi fikirlerinizden bahsedebilirsiniz. 🙂 Paylaşmayı Unutmayın 🙂

Comments (2)

  • Kadriye Nur ÖZDEMİR cevap

    Makalenizi okudum çok güzel, ve çok faydalı buldum. Tebrik ederim, çalışmalarınızda başarılar.

    16 Şubat 2020 , 23:28
  • montessorietr cevap

    Teşekkür ederiz 🙂

    10 Temmuz 2020 , 15:55

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *